> ETKİNLİKLER > Türkiye’nin En Uzun Soluklu Edebiyat Yarışması Başladı

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 16’ıncısı düzenlenen ve şiir dalında gerçekleştirilecek olan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması başladı.

 

Bu yıl Türk edebiyatının bilge hocalarından biri olan ve geçtiğimiz günlerde 86 yaşında hayatını kaybeden Mehmet Orhan Okay anısına düzenlenen yarışmanın tanıtım toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bu yılki yarışmamızı, Tanpınar’ın şiirinde yer alan  ‘Sarışın Buğdayı Rüyalarımızın’ başlığı ile şiir dalında düzenledik. İnşallah bu yıl da birçok şairle tanışacak ve hep birlikte edebiyat dünyamıza önemli bir eser daha kazandıracağız” dedi.

 

Türk Edebiyatına sayısız eserler kazandıran en uzun soluklu yarışma olma özelliğine sahip Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’na başvurular başladı. Bu güne kadar 7 farklı kategoride düzenlenen yarışmanın basın toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bildiğiniz gibi 2001 yılından itibaren aralıksız düzenlediğimiz Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması, yurt içinde ve yurt dışında takip edilen, yarışmanın Türk Edebiyatına kazandırdığı eserleri kütüphanelere giren önemli bir değer haline geldi. Bu yıl 16’ıncısını düzenlediğimiz yarışma ile Edirne’den Kars’a, Japonya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın dört bir yanına Ahmet Hamdi Tanpınar adını ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.

 

YARIŞMA BU YIL ŞİİR DALINDA

 

Edebiyat dünyası tarafından da büyük ilgi gören yarışmayı sadece bir yarışma olmaktan çıkartıp, Ahmet Hamdi Tanpınar Etkinlikleri’ne dönüştürdüklerini ifade eden Başkan Mustafa Dündar, “Geçen yıl Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu düzenleyip, bu yıl da hayata geçireceğimiz atölye çalışmalarının müjdesini vermiştik.      Ayrıca yine geçen yıl, 2017 yılında düzenleyeceğimiz yarışmamızı ‘Şiir’ dalında gerçekleştireceğimizi ve Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu’nu da yarışmaya uygun olarak şiir konulu planladığımızı ilan etmiştik. Bugün de ilan ettiğimiz gibi, yarışmamızı ‘Sarışın Buğdayı Rüyalarımızın’ başlığı ile şiir dalında başlatıyoruz. 7 Nisan 2017 tarihinde sona erecek yarışmamıza katılmak isteyenler, katılım koşullarını belediyemizin www.osmagazi.bel.tr web sitemizden öğrenebilirler. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından tüm edebiyatseverleri, şairleri yarışmamıza davet ediyorum” dedi.  

 

“TANPINAR VE ESERLERİNİ GELECEĞE TAŞIYORUZ”

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Etkinliklerinin bir diğer ayağı olan Sempozyumun da, 13 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirileceğini ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Tüm bu çalışmalar ile yaşadığı dönemde kıymeti anlaşılamamış, eserleri ve fikirleri ‘sukut suikastine’  uğramış kıymetli yazarımızı, şairimizi ve fikir adamımızı geleceğe taşıyoruz. Sahip olduğumuz değerler ancak sorumluluk ve kararlılıkla geleceğe taşınır. Biz de Osmangazi Belediyesi olarak yarışmalarımızla, etkinliklerimizle bunu yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmaların hedefine ulaşması, teveccüh görmesi ile daha güzel çalışmaları ortaya koyuyoruz. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın da bir yarışma olmaktan çıkıp etkinliğe dönüşmesi bunun bir örneğidir. Birbirinden değerli edebiyatçıların şiir üzerine bildiriler sunacağı sempozyumun bitiminde Tanpınar Şiir Yarışması'nın ödüllerini dağıtacağız. Bu yıl yarışmamızda birinciye 10 bin, ikinciye, 7 bin 500, üçüncüye de 5 bin lira ödül veriyoruz. Ayrıca iki yarışmacımıza da 2 bin 500 lira mansiyon ödülü verirken, her yıl olduğu gibi yarışmaya katılan eserleri bir kitap haline getirip edebiyat dünyamıza kazandıracağız” diye konuştu. 

 

Başkan Mustafa Dündür, bu yılki yarışmanın jüri üyelerinin, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Ali Gün, İhsan Deniz, Metin Önal Mengüşoğlu ve Ercan Yılmaz’dan oluştuğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Abdullah Uçman, “Osmangazi Belediyesi’nin, Bursa’da Zaman şiirinin yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar’a sahip çıkması ve bunu 16 yıldır sürdürüyor olması takdire şayan. 7 dalda dönüşümlü olarak gerçekleştirilen yarışma, bu yıl şiir dalında gerçekleştiriliyor. Bu yılın bir diğer güzel yanı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın biyografisini hazırlayan Prof. Dr. Orhan Okay hocamızın anısına düzenleniyor olması. Ahmet Hamdi Tanpınar, düzenlenen bu yarışma ile sadece geçtiğimiz yıl hakkında 10 kadar eser yazılan bir şahsiyet haline geldi. Ben, Türk Edebiyatına sayısız eserler kazandıran bu yarışmayı düzenleyen Osmangazi Belediyemize, Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Prof. Dr. Handan İnci de, “Tanpınar’ın değerini fark edip 15 yıl önce başlatılan yarışmayı sistematik bir şekilde sürdürdüğü için Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum” dedi. Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, ülkemizde bu tür etkinliklerin büyük bir heyecanla başlayıp kısa sürede yok olduğunu ancak, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasının 16 yıldır devam ettiğini belirttiği konuşmasında, “Yıllardır, istikrarla bunu devam ettirdiği için Osmangazi Belediyemizi kutluyorum” dedi. Jüri üyelerinden Ali Gür ve İhsan Deniz de, bu yıl şiir dalında düzenlenen yarışmaya çok sayıda katılım olmasını beklediklerini belirterek yarışmacılara başarılar diledi.

BU İÇERİĞİ PAYLAŞA BİLİRSİNİZ: