> ETKİNLİKLER > Osmangazi’den Medyada Kadın Söyleşisi

Belediyemiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında ‘Medyada Kadın Olgusu’ konulu söyleşi düzenledi. Bursa’nın önde gelen kadın gazetecilerinden Cennet Cankılıç ve Elif Çetin Sezgin’in konuşmacı olarak yer aldığı söyleşide kadınların toplumda daha etkin olabilmesi ve medya kuruluşlarında kadın yöneticilerle ve çalışanların daha fazla olması gerektiğine vurgu yapıldı.

Belediyemizin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen söyleşi Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Kadınların yanı sıra erkeklerin de yoğun katılımda bulunduğu söyleşinin açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Halil Döner, “Kadınlarımızı sadece 8 Mart’ta değil her gün gündemde tutmamız gerekiyor. Kadınların olmadığı bir dünya düşünülemez. Maalesef ki son dönemde kadına yönelik şiddet olaylarını sıkça duyuyoruz. 21. Yüzyılda hala kadına yönelik şiddet olayları yaşanması içler acısı bir durum. Kadına yönelik her türlü şiddeti nefretle kınıyorum. İnşallah bu tür olaylar son bulur. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun” dedi.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Elif Çetin Sezgin, “Ülkemizde maalesef kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık yoğun bir şekilde yaşanıyor. Kadınların yaşadığı tüm bu olumsuzluklar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tekrar gündeme taşınıyor. Bundan dolayı Dünya Kadınlar Günü ülkemiz ve tüm dünya kadınları adına son derece önemli. Bir gazeteci olarak ‘Medyada Kadın Olgusu’na genel bir bakış yaptığımda haberlerdeki özensiz dil kullanımının kadına şiddeti meşrulaştırdığını söyleyebilirim. Örneğin ülkemizdeki bazı gazetelerin kadın cinayeti konusundaki haberlerde atmış oldukları ‘Namus Cinayeti’ ve ‘Fettan Kadın 2 Erkeğin Başını Yaktı’ gibi başlıklar adeta işlenen cinayetlerde kadını haksız şekilde gösterirken erkekleri de cinayet kurbanı insanlar olarak yansıtıyor. Suç kadınlara yükleniyor. Kadınlara yönelik cinsel istismar haberlerinde ise “gece sokakta yürüyen kadın” veya “alkollü genç kız gibi” sıfatlar kullanıldığını görüyoruz. Bu cümleler adeta yapılan cinsel istismarları meşrulaştırır nitelikte. Kadınların gece sokakta bir başına oldukları için ya da alkollü olmalarından dolayı tecavüzü hak ettikleri algısı oluşturuluyor. Medyada yapılan bu yanlışlıkların düzeltilmesi için kadın çalışan ve yöneticilerin sayısının artması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Cennet Cankılıç ise, “Dünya nüfusunun yarısını kadınların oluşturmasına rağmen gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta kadınlar maalesef ki erkeklere oranla aynı haklara sahip değil. Oysaki ülkelerin medenileşmesi kadınların toplumdaki statüsünün yükselmesi ile paraleldir. Ülkemizde son dönemde kadınların toplumdaki statülerinin yükseltilmesi adına büyük atılımlar gerçekleşti. Kadınların her alanda ön plana çıktığı, haklarının korunduğu çalışmalar yapıldı. Özellikle insan haklarına aykırı olarak nitelendireceğim bir durum olan kadınların başörtülerinden dolayı eğitim ve kamu kurumlarında ayrımcılığa tabi tutulması durumu ortadan kaldırıldı. Bu ülkemiz kadınları için önemli bir devrimdir. Medya sektörüne baktığımızda da kadınların karar alma mekanizmalarında çok fazla yetkiye sahip olmadıklarını görüyoruz. Ancak ülkemizdeki demokratikleşmeye paralel olarak bu durumun değişeceğinden eminim” diye konuştu.

Söyleşi sonunda Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Halil Döner, söyleşinin konuşmacıları Elif Çetin Sezgin ve Cennet Cankılıç’a çiçek takdim etti.

BU İÇERİĞİ PAYLAŞA BİLİRSİNİZ: