> ETKİNLİKLER > Genç Star’da Ödüller Sahiplerini Buldu

Osmangazi Belediyesi’nin bu yıl 9’uncusunu düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması ‘Genç Star’ın finali, müzik şölenine sahne oldu. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Pop Müzik kategorilerinde en iyilerin belirlendiği gecede jüri, dereceye girenleri belirlemekte bir hayli zorlandı. Liseli gençlerin solo, grup ve en iyi enstrüman kategorilerinde sergilediği performanslar profesyonelleri aratmadı. 

                

Osmangazi Belediyesi’nin gençleri sanata teşvik etmek ve yetenekli olanların önünü açmak için 9’uncusunu düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması ‘Genç Star’, muhteşem bir final gecesine sahne oldu. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirilen yarışmanın finalinde 28 okul 41 eserle dereceye girebilmek için yarıştı. 3 farklı kategoride en iyi erkek solist, en iyi bayan solist, en iyi düzenleme, en iyi solo enstrüman ve en iyi orkestra dallarında dereceye girebilmek için kıyasıya yarışan gençlerin performansları izleyenlerin takdirini topladı.

 

“BU GECENİN KAYBEDENİ YOK”

Genç Star Müzik Yarışmasının final gecesinde konuşan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak, bu yıl 9’uncusu düzenlenen Liseler Arası Müzik Yarışmasına olan ilginin her geçen yıl arttığını söyledi. Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak, “Bu yıl Gemlik, İnegöl, Orhangazi, Mudanya ve Mustafakemalpaşa ilçelerimizden de katılımın olduğu yarışmamıza 60 okulumuz 111 eserle başvurdu. Aslında bu gece burada kaybeden yok. Katılımcıların hepsi bizim gönlümüzün şampiyonu oldular. Programı nedeniyle bu akşam aramızda olamayan ancak, tüm katılımcıları yürekten destekleyen Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar adına, ben de geleceğin sanatçılarını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

 

“GENÇLERİMİZ MÜZİKLE COŞSUN, YETENEKLERİ KEŞFEDİLSİN”

Yarışmanın final gecesinde açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kenan Kır, “Müzik, kimine göre gürültüye biçim verme sanatı, kimine göre ruhun gıdası, kimine göre de sanatların en kadimi, İlahi alemden bir esinti, insanoğlunu dil, din, ırk ve sınıf farkı olmadan evrensel bir paydada buluşturan mucizevi bir güç müzik. Bursa’da kültür ve sanatın her alanında öncü ve lider olma iddiasındaki Osmangazi Belediyesi olarak bizler, Başkanımız Mustafa Dündar’ın da büyük destekleriyle müziğe gönül vermiş liseli gençlerimizin, yarışma sayesinde sınav stresinden kısa süre için de olsa uzaklaşmasını istiyoruz. İstiyoruz ki, içi müzik ateşiyle yanan gençlerimiz sahneye çıkıp şarkılarla, enstrümanlarla, notalarla coşsun, yetenekleri keşfedilsin. Hayatlarına özgüven, cesaret ve sorumluluk girsin” dedi. 

 

Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Solisti Dilek Türkan, pop müziğin sevilen sanatçılarından Ceylan Ertem ile Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. İsmail Göğüş, Yrd. Doç. Dr. Ersen Varlı, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçısı Mert Kocaili’nin yer aldığı jüri, seçim yapmakta zorlandı.

 

TÜRK HALK MÜZİĞİ

Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda, Türk Halk Müziği en iyi erkek solist kategorisinde Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Orhangazi Anadolu Lisesi ikinci, Özel Yıldırım Sınav Temel Lisesi üçüncü oldu. Türk Halk Müziği en iyi bayan solist kategorisinde ise Malcılar Anadolu Lisesi birinci, Özel Şahri Eysane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Celal Bayar Anadolu Lisesi üçüncü olurken, Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Altıparmak Sınav Temel Lisesi katılımcı ödülü kazanan okullar oldu. Türk Halk Müziği en iyi solo enstrüman kategorisinde ise Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi birinci, Bursa Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci oldu.

 

TÜRK SANAT MÜZİĞİ

Türk Sanat Müziği en iyi erkek solist dalında ise Orhangazi Anadolu Lisesi birinci, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi ise üçüncü oldu. En iyi bayan solist kategorisinde Şahinler Anadolu Lisesi birinci, İslam Uyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, Yeniceabat Anadolu Lisesi üçüncü olurken, en iyi solo enstrüman kategorisinde isi Görükle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Şehit Onbaşı Hakan Yutkun Anadolu Lisesi ise ikinci oldu.

 

POP MÜZİK

Sahne performanslarının yanı sıra seslendirdikleri yerli ve yabancı eserlerle salonu dolduran seyircileri coşturan büyük alkış aldı. Pop Müzik kategorisinde, en iyi erkek solist dalında birinciliği Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi elde etti. Nilüfer Belediye Barış Anadolu Lisesi ikinci, Özel Bursa Sınav Anadolu ve Fen Lisesi üçüncü olurken, Nuri Nihat Aslanoba Anadolu Lisesi ile, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi katılımcı ödülünün sahibi oldu.

 

PİYANO RESİTALİ GECEYE DAMGA VURDU

Pop Müzik En İyi Solo Enstrüman kategorisinde ise, sahneye getirilen piyano ile 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden biri olan Sergei Rahmaninof’un eserini seslendiren Nilüfer İMKB Fen Lisesi, gecenin en yüksek puanını alarak birinci olurken, ikinciliği Özel Rasim Şahinkaya Anadolu ve Fen Lisesi kazandı. 

 

Pop Müzik kategorisinde en iyi düzenleme dalında birinciliği Özel Tan Anadolu Fen Lisesi, ikinciliği Bursa Anadolu Kız Lisesi, üçüncülüğü ise Nilüfer İMKB Fen Lisesi kazandı. Pop Müzik en iyi orkestra kategorisinde ise birinciliği Bursa Anadolu Kız Lisesi alırken, ikinciliği Ahmet Erdem Anadolu Lisesi, üçüncülüğü ise Bursa Anadolu Lisesi kazandı. En iyi orkestra kategorisinde performansların birbirine çok yakın olduğu gecede Özel Rasim Şahinkaya Anadolu Lisesi, Osmangazi Anadolu Lisesi, Turgut Alp Anadolu Lisesi ve Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de katılımcı ödülü kazanan okullar oldu.

BU İÇERİĞİ PAYLAŞA BİLİRSİNİZ: