> ETKİNLİKLER > Genç Star Liseler Arası Müzik Yarışması
Etkinlik Detayları
15
Kasım
Cuma
SAAT
17:00
YER : Merinos AKKM Osmangazi Salonu

 

 

OSMANGAZİ BELEDİYESİ

GENÇ STAR LİSELERARASIMÜZİK YARIŞMASI

ŞARTNAMESİ

                                            2019

 

 1. Yarışma, Bursa sınırları içinde yer alan tüm ortaöğretim kurumlarına açıktır. Yarışmacılar adına katıldıkları okulun öğrencisi olmak zorundadır.

 

 1. Müzik alanında profesyonel eğitim veren okullar (Güzel Sanatlar Liseleri) yarışmacı oldukları takdirde, eşitlik ilkelerini korumak amacı ile kendi aralarında ayrıca değerlendirileceklerdir.
 2. Yarışma; Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Pop Müzik adı altında üç dalda, her bir dalın alt başlığında ise kız solist, erkek solist, orkestra, solo çalgı dallarında yapılacaktır. Üç dalda toplamda 12 ödül verilecektir.
 3. Yarışma, eleme ve final olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek, 4, 5, 6 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek ön elemelerde başarılı olan okullar, 21 Aralık 2019’da, düzenlenecek finalde yarışma hakkını elde edecektir.
 4. Son başvuru tarihi olan 15 Kasım 2019’dan sonra başvuruda bulunan okulların müzik öğretmenleriyle bir toplantı gerçekleştirilecektir.
 5. Yarışmanın Jüri Üyeleri Dr. İsmail Göğüş, Doç. Dr. Ersen Varlı, Mert Kocaili, Dilek Türkan ve Cenk Yüksel’den oluşmaktadır.
 6. Yarışmanın eleme tarihleri ve mekanları Osmangazi Belediyesi’nin resmi internet sayfası (osmangazi.bel.tr) ve Yarışmanın Facebook sayfası (Facebook/Genç Star Liselerarası Müzik Yarışması) üzerinden de duyurulacaktır.
 7. En başarılı icra dalında seçilecek şarkının, bilinen bir grubun ya da sanatçının, daha önce yayınlanmış, popüler bir şarkısı olması gerekmektedir. Seslendirilecek şarkı yerli ya da yabancı olabilir. Dil kısıtlaması yoktur. Şarkı, sözlü olabileceği gibi, enstrümantal bir parça da seçilebilir. Tür kısıtlaması yoktur. Şarkı, orijinaline sadık kalınarak seslendirilecektir. TSM ve THM eserlerinin TRT Repertuarı’nda yer alması gerekmektedir.
 8. Şarkı sözleri, Anayasa’nın dayandığı temel görüş ve ilkelere aykırı olamayacağı gibi, milli iradeyi zedeleyici, moral yıkıcı, müstehcen olamaz ve herhangi bir politik içerik taşıyamaz. Tüm şarkı sözleri ve etkinlikler, Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçları ve ilkelerine uygun olacak ve katılımcı okulların idarelerinin kontrolü ve onayıyla yarışmada yer alacaklardır.
 9. Sahnede, önceden verdikleri bilgiler dışında başka şarkı, kostüm ve içerikle korsan gösteri yapan topluluklar yarışma dışı kalacakları gibi, gelişebilecek her türlü olay karşısında tek sorumluluk kendilerine ve dolayısıyla okullarına aittir. Ekiplerin sahne üstündeki gösterileri, sahne kıyafetleri Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçlarına ve ilkelerine, yönetmeliklere uygun olacaktır.

 

 1. Her eser için sahnede seslendirme süresi maksimum 5 dakikadır.

 

 1. Topluluklar 3 kişiden az ve 12 kişiden çok olmayacaktır.

 

 1. Finale kalan ekipler, finalde, elemeler sırasında seslendirdikleri şarkıyla yarışacaklardır. Yarışma şarkısı değiştirilemez. Sahnede farklı bir şarkı seslendiren ekipler diskalifiye olacaktır.
 2. Yarışmaya katılan her grup en fazla 2 kategoride yarışabilir. Solo Enstrüman kategorisinde, iki başvurunun dışında üçüncü kategori olarak başvuru yapılabilir.
 3. Yarışmacı öğrencilerin kişisel bilgilerinin doğru olmaması durumunda doğabilecek aksiliklerden kurumumuz sorumlu olmayacağı gibi, bu tip yanlış bildirimlerde bulunan yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir.
 4. Öğrenciler, ailelerinden, yarışmaya katılabileceklerine ilişkin izin belgeleri alacaklardır.

 

 

 

 1. Başvuru belgeleri tarama şeklinde [email protected] adresine mail yoluyla ulaştırılacaktır. Ya da elden teslim yapılabilecektir.

Gerekli belgeler:

 • Başvuru formu
 • Okul yönetimince imzalanmış ve onaylanmış (paraflanmış) şartname
 • Fotoğraflı öğrenci belgeleri
 • Ailelerin izin belgeleri

 

 1. Belediye, yarışmaya katılan ekiplerin görüntü ve fotoğraflarını, hiç bir izne tabi olmadan, her türlü mecrada yayınlama hakkına sahiptir.

 

 1. Yarışma ile ilgili yapılacak çalışmaları içeren “Çalışma Takvimi” belediye tarafından düzenlenecek ve yarışmanın resmi internet sitesi üzerinden duyurulacaktır.

 

 1. Yarışma hakkında tüm bilgi osmangazi.bel.tr, adresinde ve Facebook/Genç Star Liselerarası Müzik Yarışması sayfasında yer alıp, takip edilebilecektir.
 2. Hazırlıklar sırasında eğitim ve öğretimin aksatılmamasına dikkat edilecektir.

 

 1. Yarışmaya katılım gönüllülük esasıyla olduğundan, okullarla da mutabık kalındığı üzere, yarışmacı öğrenciler, ailelerinden aldıkları izin belgeleriyle, öğrencisi oldukları okulun müdürlerinin izniyle, müzik öğretmenlerinin gözetiminde yarışma alanına geleceklerdir.

 

 1. Yarışmanın eleme ve finalindeki değerlendirmeyi, organizasyonun belirleyeceği, profesyonellerden oluşan, “Seçici Kurul” yapacaktır. Seçici Kurulun kararları kesindir ve değiştirilemez, bu kural katılımcı okullar tarafından kabul edilmiştir.
 2. Topluluklar, pop müzik alanında tüm enstrümanlarını kendileri getireceklerdir. THM ve TSM kategorilerinde orkestra Belediyemiz tarafından hazır edilecektir.
 3. Yarışmanın ses düzeni, davul ve enstrüman amplifikatörleri belediye tarafından temin edilecektir. Aynı ses düzeni bütün topluluklar tarafından kullanılacaktır.
 4. Ses ve ışık düzeni belediye tarafından kurulacağı için, hiçbir topluluk, teknisyen, menajer, organizatör ve benzeri adlarla, öğrenci de olsa eleman getiremez.
 5. Yarışma sırasında öğretmen ve eğitimciler, öğrencileriyle sahneye çıkamaz, eşitsizlik yaratacağından dolayı kendileri ses kontrolü yapmayı talep edemezler.
 6. Aşağıda listesi ve özellikleri bulunan teknik teçhizat, belediye tarafından temin edilecek ve tüm okulların kullanımına açık olacaktır.
 • YamahaMapleCustom Davul ve Twin Pedal
 • 2 adet Marshall MGX100DFX Elektro Gitar Amfisi
 • 1 adet Laney TT50H Elektro Gitar Amfisi
 • 1 adet Laney Bas Amfisi
 • Klavye sehpası
 • Nota sehpası
 • Gitar standı

 

 1. “Soundcheck”, yarışmanın yapılacağı alanlarda, belirtilecek tarih ve saatlerde gerçekleşecektir. Kendilerine bildirilen saatlerde sahnede yer almayan topluluklar “soundcheck” yapamayacaktır. “Soundcheck”, ses kontrolü olup, süresi kısıtlıdır; prova anlamı taşımamaktadır. Soundcheck tarihleri ilgili internet sayfalarında yayınlanacak 270 70 42 nolu telefondan da öğrenilebilecektir.

 

 1. Topluluklar, yarışma sırasında akord adı altında sahneyi kesinlikle işgal etmeyecekler ve zaman kaybına neden olmayacaklardır.

 

 1. Ön eleme sonuçları Belediye resmi internet sitesi ve Facebook sayfasında açıklanacak, organizasyon merkezi, finale kalan okullarla telefon, mail ve faks aracılığıyla irtibata geçerek, final için resmi davette bulunacaktır.
 2. Yarışmanın büyük finali, 21 Aralık 2019 günü Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda gerçekleşecektir.
 3. Tüm dallarda, dereceye giren öğrencilere ve gruplara “plaket” verilecektir.
 4. Belediye, yarışma yeri ve tarihlerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 5. Yarışmada güvenlik, özel güvenlik şirketleri tarafından sağlanacaktır.
 6. Sadece yarışmacı öğrenciler ve kendilerinden sorumlu 2 öğretmen görevli kartı alacaktır.

 

 1. Salon içi taşkınlık, uygunsuz davranış ve diğer yarışmacı okulların performansını etkileyecek çirkin tezahürat diskalifiye nedeni sayılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak yarışmacılar ve okul temsilcileri gerekli uyarıları yapmakla sorumludur. Güvenlik nedeniyle alınan bu önlemlere tüm katılımcılar uymak zorundadır.
TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR
BU İÇERİĞİ PAYLAŞA BİLİRSİNİZ:
DİĞER YAKLAŞAN ETKİNLİKLER